Používáme soubory cookies, které nám umožňují poskytovat lepší služby. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací o cookies
Souhlasím

NUSA PENIDA - ostrov

Nusa Penida se nachází 25km od Bali. Ostrov je Hinduistický a balijci hodně navštěvovaný. Jezdí převážně do chrámu Ped, kde sídlí obáavaný démon I Macaling. Balijci mají povinnost alespoň jednou za život se přijet k němu pomodlit a přivézt mu hodně obětin, aby si jej neznepřátelili.

Ostrov Nusa Penida je vzdálen od Bali asi 25 km, 40min plavby ze Sanuru, či Padangbay. Celý ostrov měří po obvodu kolem 70 km a jeho pobřeží tvoří bílé písčité pláže s chaluhovými políčky ze severu, divoké skalnaté pobřeží s kouzelnými plážemi z východu, monumentální několik set metrů vysoké útesy z jihu a skalnatý Toyapakehský kanál ze západu, kde též leží PENIDA DIVE RESORT. K fenoménům oblasti patří Toyapakehský kanál mezi Ceninganem a Nusa Penidou, který patří k nejhlubším průlivům mezi ostrovy na světě s hloubkou 250 metrů a je velkou neznámou zdejších vod. Je pravděpodobně klíčem k výskytu měsíčníků svítivých v této oblasti. Nusa Penidu obtéká 5 proudů, které přinášejí živiny a zaručují tak bohatost okolních vod. Na celém ostrově naleznete asi 40 domorodých vesniček. Hlavní městečko Sampalan leží na severu a naleznete zde též trajektový přístav. Hlavní obživou domorodců je pěstování mořských řas (potravinářství, kosmetika) a rybolov na severovýchodě ostrova v okolí vesnice Suana. Ostrov je kopcovitý a nejvyšší hora Mundi měří 503 m.n.m.. Ostrov je protkán řidkou sítí asfatových silniček, které jsou jako stvořené pro motocyklové výpravy. Trasa podél severního pobřeží je vhodná i pro cyklistické výlety. Ostrov je obydlen asi 40.000 domorodci, kteří z velké části vyznávají HINDUISMUS a jen malá komunita v Toyapakehu jsou Muslimové. Klima je zde suché bez výraznějších srážek od května do října. Období dešťů je zde od listopadu do konce března. K nejzajímavějším místům na ostrově patří posvátná netopýří jeskyně Karangsari, jeden z nejuctívanějších hindu chrámů Ped, nádherný kaňon Tembelin se sladkovodním jezírkem a hindu svatyní, bambusová skalní stezka, kouzelná pláž mezi skalami Last beach, výhledy na jižním pobřeží Manta view, Mořský kráter s nejúchvatnějším přírodním bazénem, či romantické písčité pláže na Crystal bay. Ostrov Nusa Penida je vhodný pro delší pobyt a doporučujeme minimálně 3-5 dní k jeho objevování. Potápěčům doporučujeme 5-7 potápěčských dní. Potápěčským kameramanům a fotografům se zájmem o dokumentaci MOLA MOLA doporučujeme 7-12 dní.

Nusa Penida – Podmořská rezervace od roku 2010

 

Rozsah: 20 057  hektarů

               1 142  hektarů korálových útesů

               296  druhů korálů

               576  druhů ryb, z nichž pět je označeno za nové druhy

               230  hektarů mangrovu s 13 různými druhy

               108 mořské trávy s osmi druhy

 

 

Kam na výlet

 

Angel´s Billabong alias Manta point

je velká jeskyně, která v průběhu času ztratila střechu. Sledujete shora, protože voda přichází s přílivem, má malou pláž, ale to není přístupné po zemi. Skvělé místo pro pořizování fotografií a manty můžete z utesu zahlednout neboť plavou často pod hladinou. Je tez mozne zahlednout i delfiny a když mate dobry zrak i zelvy při nadechu na hladine . Angel billabong je asi 200 metrů daleko, je to přírodní melky bazén - nejlépe vidět při odlivu. Buďte opatrní při lezení dolů a plavání. Při vysokych vlnách v mori není toto místo bezpecne, vlna by vas mohla spláchnout do more. Tez je sance videt z utesu manty, které plavou blizko a na hladine.


Broken Beach

Rádi byste spatřili manty obrovské a nechce se vám potápět? V zátoce u Broken Beach se často prohánějí elegantní manty, vyčkejte na skále a pozorujte hladinu moře. Když budete mít štěstí, manta vám ukáže svoji bílou ploutvičku. Stejně tak se můžou objevit i želví kamarádi. Jen opatrně, na toto exkluzivní místo bohužel nevede moc adekvátní cesta. Desítky metrů opravdu nezpevněné rozbité cesty, která je plná větších kamenů. Rozhodně to ale nevzdávejte, i kdybyste měli kus dojít pěšky.

Kelingking Beach

půvabná písečná pláž, skalisko ve tvaru ruky a azurové moře. Na první pohled ráj! Ale víte, proč se nikdo nevyhřívá na pláži? Dolů vede dost obtížná cesta, proto si většina turistů užívá jen vyhlídku. 

Crystal Bay

moc příjemné místo pro šnorchlování. Tady strávíte více času pod vodou než na pláži samotné. Pod mořskou hladinou si připadáte jako v obrovském akváriu. Spousta rybiček všech barev, včetně Nema a mořské želvy. Natáhněte se na písek a relaxujte a počkejte si na nádherný západ slunce.

Atuh Beach

Vedou k ní dvě cesty. Jedna po schodech a druhá – strastiplná – není ani značena v mapách. Krásná pláž obestoupena vysokými útesy, jemný písek a v moři zajímavý skalní útvar. Několik slunečníků s lehátky a drobné občerstvení rovněž nechybí.

Atuh Raja Lima

Nezapomenutelným zážitkem je bezpodmínečně vyhlídka „Tisíc ostrovů“ nedaleko pláže Atuh Beach. Dejte si bacha, ať tuto překrásnou vyhlídku neminete. Cesta sem vede víceméně po asfaltce a dolů směřují bezpečné schody s provazovým zábradlím.

 

Goa Giri Putri (Karangsari)

Úchvatný hinduistický chrám v obrovské vápencové jeskyni. Za vstupem vás čeká asi sto padesát opravdu vysokých schodů. V sarongu může jít o nelehký úkol. Na vrcholu chvíli hledáte „dveře“ do jeskyně a hle, za vchodem je jen malá škvírka, kterou se musíte takřka proplazit. Ještě se zapsat do návštěvní knihy a zaplatit vstupné 20 000.

Po pár metrech na všech čtyřech se už dá postavit na nohy. Opravdu jedinečné místo s velmi mystickou atmosférou. Nachází se tu několik obřadních míst pro meditaci. Máte-li štěstí, můžete se stát svědkem opravdové ceremonie. Jako turisté se můžete také zúčastnit, jen si nezapomeňte sundat boty. Místo prý může pojmout až 5 000 věřících, ale to už to tady opravdu musí praskat ve švech. Cestou potkáte i několik poletujících netopýrů. Na konci jeskyně si můžete vychutnat úžasný výhled na kopce, ale tímto východem se neodchází, vracíte se stejnou cestou zpět.

 

Tembeling

 

Nachází se na jižní straně ostrova. Je zde cítit poslední kousek pralesa. Cestou se dostanete až k moři, kde není rozhodně bezpečné se koupat neboť bývají vlny. Jsou tam však přírodní bazénky s pramenitou vodou, kde se dá schladit. Pramen je posvátný. Je zde i chrám. Je možne se projít po pobřeží.

 

 

 

 

Peguyangan Guyangan – vodopád

Na Nusa Penidě nejsou žádné řeky, je to velmi suchý ostrov, kde prší od prosince do ½ března. Tudíž tu nemůže být žádný vodopád. Zajímavé je, že v každém průvodci i mapě se píše, že tu je vodopád. Zřejmě se opisovalo, aniž by byla zkontrolovaná realita. Místo, které nazývají vodopádem, je každopádně úchvátné, prostě okouzlující. Nachází se na jižní straně ostrova, kde jsou 200 metrové útesy. Dojedete autem či skútrem na konec útesu, odkud jsou nádherné výhledy na moře a je šance vidět i manty či delfiny. Dolů vedou schody, částečně vytesané do skal a částečně železné. Dojdete dolů na římsu, kde jste jen pár metrů nad mořem. Ze skal vyvěrá pramen pramenité vody, kterému říkají vodopad. Dříve tam byla možnost se vykoupat v přírodních bazéncích z kamenů kam stalé přitékala voda. Dnes je tam dokonce postavený chram. Až s podivem, kde jsou schopní místní obyvatele chrámy postavit.

pracuji...